TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-21AN
DJT10E23-21AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-21AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN
Datasheet Download
DJT10E23-21AN.pdf
Availability of DJT10E23-21AN
QUANTITY
DJT10E23-21AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-21AN
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-21AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-21AN
Related LinksDJT10E, DJT10E23-21AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-21AN Details Description
Related parts for DJT10E23-21AN
FIXED IND 1.5UH 850MA 380 MOHM datasheet.pdf