TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E23-53SB-LC
DJT10E23-53SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E23-53SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT
Datasheet Download
DJT10E23-53SB-LC.pdf
Availability of DJT10E23-53SB-LC
QUANTITY
DJT10E23-53SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E23-53SB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E23-53SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E23-53SB-LC
Related LinksDJT10E23, DJT10E23-53SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E23-53SB-LC Details Description
Related parts for DJT10E23-53SB-LC
CONN RING STR 350MCM 3/8" RED datasheet.pdf
IC DUART 40-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HMIK SV BEL SDP FE ANG 36P M2.5 datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOD CBL 12FT OPEN END COILED datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.4V 4-USP datasheet.pdf
BNC-SMA STRT PLG RG-58 18" datasheet.pdf
OSC MEMS 147.4560MHZ LVDS SMD datasheet.pdf