TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-4JB
DJT10E25-4JB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-4JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E25-4JB.pdf
Availability of DJT10E25-4JB
QUANTITY
DJT10E25-4JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-4JB
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-4JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-4JB
Related LinksDJT10E, DJT10E25-4JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-4JB Details Description
Related parts for DJT10E25-4JB
CONN IC DIP SOCKET 68POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf