TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F15-5JN-LC
DJT10F15-5JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F15-5JN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT
Datasheet Download
DJT10F15-5JN-LC.pdf
Availability of DJT10F15-5JN-LC
QUANTITY
DJT10F15-5JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F15-5JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F15-5JN-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F15-5JN-LC
Related LinksDJT10F1, DJT10F15-5JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F15-5JN-LC Details Description
Related parts for DJT10F15-5JN-LC
RES SMD 107K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A DPAK datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2450K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 33POS GOLD datasheet.pdf