TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F23-21JA
DJT10F23-21JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F23-21JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10F23-21JA.pdf
Availability of DJT10F23-21JA
QUANTITY
DJT10F23-21JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F23-21JA
Internal Part NumberEIS-DJT10F23-21JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F23-21JA
Related LinksDJT10F, DJT10F23-21JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F23-21JA Details Description
Related parts for DJT10F23-21JA
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 09POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-AA-512-I1 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf