TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F23-55PC
DJT10F23-55PC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F23-55PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10F23-55PC.pdf
Availability of DJT10F23-55PC
QUANTITY
DJT10F23-55PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F23-55PC
Internal Part NumberEIS-DJT10F23-55PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F23-55PC
Related LinksDJT10F, DJT10F23-55PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F23-55PC Details Description
Related parts for DJT10F23-55PC
RES SMD 330K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 8DIP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GRAY datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 1206 datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf