TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E15-35PB
DJT14E15-35PB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E15-35PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E15-35PB.pdf
Availability of DJT14E15-35PB
QUANTITY
DJT14E15-35PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E15-35PB
Internal Part NumberEIS-DJT14E15-35PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E15-35PB
Related LinksDJT14E, DJT14E15-35PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E15-35PB Details Description
Related parts for DJT14E15-35PB
HEADER OPEN SLOTTED .400 20POS datasheet.pdf
CONN RCPT KEYING POS 1 RACK&PNL datasheet.pdf
IC FIFO 131X18 2.5V 5NS 240BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
RES 64.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 14MM datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 20V RADIAL datasheet.pdf