Nichicon UCY2H330MHD3TN
UCY2H330MHD3TN picture photo
Mfg. Part Number
UCY2H330MHD3TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 500V RADIAL
Datasheet Download
UCY2H330MHD3TN.pdf
Availability of UCY2H330MHD3TN
QUANTITY
UCY2H330MHD3TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2H330MHD3TN
Internal Part NumberEIS-UCY2H330MHD3TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2H330MHD3TN
Related LinksUCY2H33, UCY2H330MHD3TN Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2H330MHD3TN Details Description
Related parts for UCY2H330MHD3TN
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8B 20SOIC datasheet.pdf
BATT PK 9V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CT CRIMP-2 REC HSG 7P BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
KSP-M16-18 EX PLUG NYLON datasheet.pdf
IC DSC 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIE SET WEATHERPROOF SERIES datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W EMT6 datasheet.pdf