TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E19-11JA-LC
DJT14E19-11JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E19-11JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
DJT14E19-11JA-LC.pdf
Availability of DJT14E19-11JA-LC
QUANTITY
DJT14E19-11JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E19-11JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E19-11JA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E19-11JA-LC
Related LinksDJT14E19, DJT14E19-11JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E19-11JA-LC Details Description
Related parts for DJT14E19-11JA-LC
DSUB CABL-AMM09G/ AE10G / AFM09G datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES 12 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT TRANSLATOR SGL 6DSBGA datasheet.pdf
TOOL ERGONOMIC CRIMP COAXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf