TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E19-11PB-LC
DJT14E19-11PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E19-11PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN
Datasheet Download
DJT14E19-11PB-LC.pdf
Availability of DJT14E19-11PB-LC
QUANTITY
DJT14E19-11PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E19-11PB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E19-11PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E19-11PB-LC
Related LinksDJT14E19, DJT14E19-11PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E19-11PB-LC Details Description
Related parts for DJT14E19-11PB-LC
TRANSISTOR RF NPN SOT23-3 datasheet.pdf
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
IC FPGA 104 I/O 176TQFP datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf