TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-16PA-LC
DJT14E21-16PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-16PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
DJT14E21-16PA-LC.pdf
Availability of DJT14E21-16PA-LC
QUANTITY
DJT14E21-16PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-16PA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-16PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-16PA-LC
Related LinksDJT14E21, DJT14E21-16PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-16PA-LC Details Description
Related parts for DJT14E21-16PA-LC
RES SMD 13.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 62POS .100 R/A AU datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-10 BAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf