TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-35JA
DJT14E21-35JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-35JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14E21-35JA.pdf
Availability of DJT14E21-35JA
QUANTITY
DJT14E21-35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-35JA
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-35JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-35JA
Related LinksDJT14E, DJT14E21-35JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-35JA Details Description
Related parts for DJT14E21-35JA
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT FH 160POS 050 VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 20V FLATPACK datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf