TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-41HA
DJT14E21-41HA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-41HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E21-41HA.pdf
Availability of DJT14E21-41HA
QUANTITY
DJT14E21-41HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-41HA
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-41HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-41HA
Related LinksDJT14E, DJT14E21-41HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-41HA Details Description
Related parts for DJT14E21-41HA
BOX ALUM GRAY 5.12"L X 3.35"W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STR INLINE CRIMP datasheet.pdf
T-BOLT WINDOW MOUNT datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
LED COB WHT 7.5MM 5000K 80CRI datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 840MA 204 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A 5SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf