TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-41PB
DJT14E21-41PB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-41PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E21-41PB.pdf
Availability of DJT14E21-41PB
QUANTITY
DJT14E21-41PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-41PB
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-41PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-41PB
Related LinksDJT14E, DJT14E21-41PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-41PB Details Description
Related parts for DJT14E21-41PB
IC OTP 1MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 28POS 2MM 8GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 1.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HAND TOOLS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.1V SSOT24-4 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
LED LETERAS COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
LED DOGBONE 20W 4000K 120VAC datasheet.pdf