TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E23-55JN
DJT14E23-55JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E23-55JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14E23-55JN.pdf
Availability of DJT14E23-55JN
QUANTITY
DJT14E23-55JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E23-55JN
Internal Part NumberEIS-DJT14E23-55JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E23-55JN
Related LinksDJT14E, DJT14E23-55JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E23-55JN Details Description
Related parts for DJT14E23-55JN
MOSFET N-CH 100V 170MA SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC TRANS RF PWR LDMOST PWRSO-10 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GUIDE PIN STAND ALONE WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
PLUG 6 BAY KEY 2 datasheet.pdf
DISPENSER NEEDLE TIP 14GA 1000PC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 250V 0.26A DFN2020-6 datasheet.pdf