TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-24HN
DJT14E25-24HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-24HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E25-24HN.pdf
Availability of DJT14E25-24HN
QUANTITY
DJT14E25-24HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-24HN
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-24HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-24HN
Related LinksDJT14E, DJT14E25-24HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-24HN Details Description
Related parts for DJT14E25-24HN
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 58POS .100 SRT AU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
12CKT PICOFLEX HARNESS 460MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf