TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-29HN
DJT14E25-29HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-29HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E25-29HN.pdf
Availability of DJT14E25-29HN
QUANTITY
DJT14E25-29HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-29HN
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-29HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-29HN
Related LinksDJT14E, DJT14E25-29HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-29HN Details Description
Related parts for DJT14E25-29HN
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 113 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
T5007,2 N/C, S. STEEL HEAD, REAR datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
RES 31.5 OHM .3W .02% RADIAL datasheet.pdf