TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-61BB
DJT14E25-61BB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-61BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT
Datasheet Download
DJT14E25-61BB.pdf
Availability of DJT14E25-61BB
QUANTITY
DJT14E25-61BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-61BB
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-61BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-61BB
Related LinksDJT14E, DJT14E25-61BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-61BB Details Description
Related parts for DJT14E25-61BB
HEAT SHRINK TFE POLY 9/16" X 4' datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.67K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO214AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 171A TO247 datasheet.pdf