TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-61JA
DJT14E25-61JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-61JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14E25-61JA.pdf
Availability of DJT14E25-61JA
QUANTITY
DJT14E25-61JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-61JA
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-61JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-61JA
Related LinksDJT14E, DJT14E25-61JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-61JA Details Description
Related parts for DJT14E25-61JA
OUTLET CENTER SNAP ON FP OFFWHT datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
THERMAL PAD H48-2 TO-220 2MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf