Panasonic Electronic Components ERJ-XGNJ561Y
ERJ-XGNJ561Y picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-XGNJ561Y
Brief Description
RES SMD 560 OHM 5% 1/32W 01005
Datasheet Download
ERJ-XGNJ561Y.pdf
Availability of ERJ-XGNJ561Y
QUANTITY
ERJ-XGNJ561Y Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-XGNJ561Y
Internal Part NumberEIS-ERJ-XGNJ561Y
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-XGNJ561Y
Related LinksERJ-XG, ERJ-XGNJ561Y Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-XGNJ561Y Details Description
Related parts for ERJ-XGNJ561Y
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.4PF 50V 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 2GHZ 32MLF datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
H48-6 SHEET 150X150X5MM datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN COUPLER 40A 240V 20FT CABLE datasheet.pdf
RES 62 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf