TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E25-61SA-LC
DJT14E25-61SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E25-61SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT
Datasheet Download
DJT14E25-61SA-LC.pdf
Availability of DJT14E25-61SA-LC
QUANTITY
DJT14E25-61SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E25-61SA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E25-61SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E25-61SA-LC
Related LinksDJT14E25, DJT14E25-61SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E25-61SA-LC Details Description
Related parts for DJT14E25-61SA-LC
CLAMP CABLE .562/.203 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1600V 54A ECO-PAC1 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL 250KSPS 8SON datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf