TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F19-11HB-LC
DJT14F19-11HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F19-11HB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN
Datasheet Download
DJT14F19-11HB-LC.pdf
Availability of DJT14F19-11HB-LC
QUANTITY
DJT14F19-11HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F19-11HB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F19-11HB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F19-11HB-LC
Related LinksDJT14F19, DJT14F19-11HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F19-11HB-LC Details Description
Related parts for DJT14F19-11HB-LC
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 20MA 80 OHM TH datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SOIC datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 GRN/GRN BOOT 5' datasheet.pdf
CONN HEADR 52POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
LED MT VERT 0.700" 2LD NYL WH datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 5K OHM 12W datasheet.pdf