TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-16JB
DJT14F21-16JB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-16JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14F21-16JB.pdf
Availability of DJT14F21-16JB
QUANTITY
DJT14F21-16JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-16JB
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-16JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-16JB
Related LinksDJT14F, DJT14F21-16JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-16JB Details Description
Related parts for DJT14F21-16JB
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TXRX LIN W/3.3V REG 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 11.05MM datasheet.pdf
SHARP BENT 30DG TIP 0.4MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf