TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-41JN-LC
DJT14F21-41JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-41JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
DJT14F21-41JN-LC.pdf
Availability of DJT14F21-41JN-LC
QUANTITY
DJT14F21-41JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-41JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-41JN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-41JN-LC
Related LinksDJT14F21, DJT14F21-41JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-41JN-LC Details Description
Related parts for DJT14F21-41JN-LC
IC REG LDO 3.3V 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 10.5A 8 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 63VDC 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IP CORE DDR SDRAM CTLR XP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 50POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V DPAK datasheet.pdf
FA HD-I 5EMPO090F130F BCH/LDMK datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM IP57 24VDC datasheet.pdf