TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F23-53HN
DJT14F23-53HN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F23-53HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14F23-53HN.pdf
Availability of DJT14F23-53HN
QUANTITY
DJT14F23-53HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F23-53HN
Internal Part NumberEIS-DJT14F23-53HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F23-53HN
Related LinksDJT14F, DJT14F23-53HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F23-53HN Details Description
Related parts for DJT14F23-53HN
MOSFET N-CH 30V 3.2A 6-TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
KWIK-CHG DESIGNATION STRIP SGL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL DEAD RECKONING MOD USB datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
DIN-POWER FIXING BRACKET B LEFT- datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf