TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F25-19SB
DJT14F25-19SB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F25-19SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DJT14F25-19SB.pdf
Availability of DJT14F25-19SB
QUANTITY
DJT14F25-19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F25-19SB
Internal Part NumberEIS-DJT14F25-19SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F25-19SB
Related LinksDJT14F, DJT14F25-19SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F25-19SB Details Description
Related parts for DJT14F25-19SB
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
72CKT HDM BPL MOD W/GUIDE datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf