TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E11-98PA
DJT16E11-98PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E11-98PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E11-98PA.pdf
Availability of DJT16E11-98PA
QUANTITY
DJT16E11-98PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E11-98PA
Internal Part NumberEIS-DJT16E11-98PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E11-98PA
Related LinksDJT16E, DJT16E11-98PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E11-98PA Details Description
Related parts for DJT16E11-98PA
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC DO41 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 495MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
IC LED DRIVER 100MA 48QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf