TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E15-18JA
DJT16E15-18JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E15-18JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E15-18JA.pdf
Availability of DJT16E15-18JA
QUANTITY
DJT16E15-18JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E15-18JA
Internal Part NumberEIS-DJT16E15-18JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E15-18JA
Related LinksDJT16E, DJT16E15-18JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E15-18JA Details Description
Related parts for DJT16E15-18JA
IC CPLD 192MC 10NS 160QFP datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 6NS 44PLCC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT D 3ST 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 45W datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf