TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E15-97SN
DJT16E15-97SN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E15-97SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E15-97SN.pdf
Availability of DJT16E15-97SN
QUANTITY
DJT16E15-97SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E15-97SN
Internal Part NumberEIS-DJT16E15-97SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E15-97SN
Related LinksDJT16E, DJT16E15-97SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E15-97SN Details Description
Related parts for DJT16E15-97SN
CARDEDGE LOPRO 20POS DL .156 GRN datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 1P 2POS NONSHORT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 120W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A S362 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf