Amphenol Commercial Products FCC17A15PB240
FCC17A15PB240 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17A15PB240
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17A15PB240.pdf
Availability of FCC17A15PB240
QUANTITY
FCC17A15PB240 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17A15PB240
Internal Part NumberEIS-FCC17A15PB240
Industrial Solutions
3D ModelFCC17A15PB2x0.stpFCC17A15PB2x0.igs
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17A15PB240
Related LinksFCC17A, FCC17A15PB240 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17A15PB240 Details Description
Related parts for FCC17A15PB240
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf