TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E19-11PN-LC
DJT16E19-11PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E19-11PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
DJT16E19-11PN-LC.pdf
Availability of DJT16E19-11PN-LC
QUANTITY
DJT16E19-11PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E19-11PN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E19-11PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E19-11PN-LC
Related LinksDJT16E19, DJT16E19-11PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E19-11PN-LC Details Description
Related parts for DJT16E19-11PN-LC
ROUND SPACER #6 ALUMINUM 1" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 20PLCC datasheet.pdf
OBD-II WTW TERMINAL 4MM datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 10A IEC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf