TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-11SN-LC
DJT16E21-11SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-11SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
DJT16E21-11SN-LC.pdf
Availability of DJT16E21-11SN-LC
QUANTITY
DJT16E21-11SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-11SN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-11SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-11SN-LC
Related LinksDJT16E21, DJT16E21-11SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-11SN-LC Details Description
Related parts for DJT16E21-11SN-LC
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 25PPM datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO220AB datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CONN RECEPT 16 POS .4MM BTB datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
PNEUM VACUUM SWITCH ADJ N.O. datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf