TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-16JA
DJT16E21-16JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-16JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16E21-16JA.pdf
Availability of DJT16E21-16JA
QUANTITY
DJT16E21-16JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-16JA
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-16JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-16JA
Related LinksDJT16E, DJT16E21-16JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-16JA Details Description
Related parts for DJT16E21-16JA
CONN HEADER 21PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 2.2A SOT23 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.02K OHM 1% 10W datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
HOTGAS NOZZLE 42.0X36.0 WQB3000 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf