TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-16PN
DJT16E21-16PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-16PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E21-16PN.pdf
Availability of DJT16E21-16PN
QUANTITY
DJT16E21-16PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-16PN
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-16PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-16PN
Related LinksDJT16E, DJT16E21-16PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-16PN Details Description
Related parts for DJT16E21-16PN
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HANDI-PAK MARKER BOOK A-C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf