TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-41PA-LC
DJT16E21-41PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-41PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
DJT16E21-41PA-LC.pdf
Availability of DJT16E21-41PA-LC
QUANTITY
DJT16E21-41PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-41PA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-41PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-41PA-LC
Related LinksDJT16E21, DJT16E21-41PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-41PA-LC Details Description
Related parts for DJT16E21-41PA-LC
MODULE PWR ENTRY FUSE 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
MONO SOLAR CELL 22MM X 7MM datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 150MA 2.95 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 3.195A 37 MOHM datasheet.pdf