TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-55BD
DJT16E23-55BD picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-55BD
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
DJT16E23-55BD.pdf
Availability of DJT16E23-55BD
QUANTITY
DJT16E23-55BD Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-55BD
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-55BD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-55BD
Related LinksDJT16E, DJT16E23-55BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-55BD Details Description
Related parts for DJT16E23-55BD
IC ADC 16BIT 5V SAMPLING 28SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 0804 datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 10.7UH T38 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW 3DFN datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A TO252-2 datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN PLUG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf