TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E23-55JA-LC
DJT16E23-55JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E23-55JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
DJT16E23-55JA-LC.pdf
Availability of DJT16E23-55JA-LC
QUANTITY
DJT16E23-55JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E23-55JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E23-55JA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E23-55JA-LC
Related LinksDJT16E23, DJT16E23-55JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E23-55JA-LC Details Description
Related parts for DJT16E23-55JA-LC
FIXED IND 100UH 1.5A 150 MOHM datasheet.pdf
EVAL BOARD 2.8V/3.0V ISL9000JM datasheet.pdf
AMP .050 CL CEC 56 DUAL POS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
VARISTOR 57.8V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf