TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-29BA
DJT16E25-29BA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-29BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT
Datasheet Download
DJT16E25-29BA.pdf
Availability of DJT16E25-29BA
QUANTITY
DJT16E25-29BA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-29BA
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-29BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-29BA
Related LinksDJT16E, DJT16E25-29BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-29BA Details Description
Related parts for DJT16E25-29BA
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CONN HDR BRKWY 6POS SMT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.91M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SNSW 5A SLDR PLAN 79253326 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
RES 110 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 77.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 520MA 210 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 1A SYNC 16DFN datasheet.pdf