TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E25-4SA-LC
DJT16E25-4SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E25-4SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT
Datasheet Download
DJT16E25-4SA-LC.pdf
Availability of DJT16E25-4SA-LC
QUANTITY
DJT16E25-4SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E25-4SA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16E25-4SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (8), 20 (48)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E25-4SA-LC
Related LinksDJT16E2, DJT16E25-4SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E25-4SA-LC Details Description
Related parts for DJT16E25-4SA-LC
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC POST AMP PECL LP LIMIT 10MSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 125V datasheet.pdf