TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F11-99SA-LC
DJT16F11-99SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F11-99SA-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT
Datasheet Download
DJT16F11-99SA-LC.pdf
Availability of DJT16F11-99SA-LC
QUANTITY
DJT16F11-99SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F11-99SA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F11-99SA-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F11-99SA-LC
Related LinksDJT16F11, DJT16F11-99SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F11-99SA-LC Details Description
Related parts for DJT16F11-99SA-LC
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD80 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FUSE 125A 660V AC / 350V DC BS88 datasheet.pdf