TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F15-97JN
DJT16F15-97JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F15-97JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16F15-97JN.pdf
Availability of DJT16F15-97JN
QUANTITY
DJT16F15-97JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F15-97JN
Internal Part NumberEIS-DJT16F15-97JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F15-97JN
Related LinksDJT16F, DJT16F15-97JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F15-97JN Details Description
Related parts for DJT16F15-97JN
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
LED PM INDICATOR RECESSED WHT datasheet.pdf
CONN RCPT INLINE 6POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EASYMX PRO V7 STM32 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC datasheet.pdf