TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F25-19JC-LC
DJT16F25-19JC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F25-19JC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
DJT16F25-19JC-LC.pdf
Availability of DJT16F25-19JC-LC
QUANTITY
DJT16F25-19JC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F25-19JC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F25-19JC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F25-19JC-LC
Related LinksDJT16F25, DJT16F25-19JC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F25-19JC-LC Details Description
Related parts for DJT16F25-19JC-LC
CONN HEADER 20POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
CABLE TIE LIGHT HEAVY NAT 34.3" datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA datasheet.pdf
RES 30M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
BRAID TIN COPPER FLAT NOCLR 500' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf