Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) DKA202N10
DKA202N10 picture photo
Mfg. Part Number
DKA202N10
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 2K OHM 10% TOLER
Datasheet Download
DKA202N10.pdf
Availability of DKA202N10
QUANTITY
DKA202N10 Order Process
Ship out your order
Specifications of DKA202N10
Internal Part NumberEIS-DKA202N10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesDKA202
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C2k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±1%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853540K
Operating Temperature-40°C ~ 250°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.06" (27.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DKA202N10
Related LinksDKA2, DKA202N10 Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
DKA202N10 Details Description
Related parts for DKA202N10
IC VREF SHUNT ADJ SOT223 datasheet.pdf
CONN RING 1/0 AWG #5/16 SOLIS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 612V 50KA SQUARE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FMAL-STR MALE 2POS 6' datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC 6X1/2" S VFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MICRO 25C P 72" WHT JACKP datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf