Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) DKF503N3
DKF503N3 picture photo
Mfg. Part Number
DKF503N3
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 50K OHM 3% TOLER
Datasheet Download
DKF503N3.pdf
Availability of DKF503N3
QUANTITY
DKF503N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of DKF503N3
Internal Part NumberEIS-DKF503N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesDKF503
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C50k
Resistance Tolerance±3%
B Value Tolerance±1%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853960K
Operating Temperature-40°C ~ 250°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.06" (27.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DKF503N3
Related LinksDKF5, DKF503N3 Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
DKF503N3 Details Description
Related parts for DKF503N3
CONN HEADER RT/A 26POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.6PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DEV BOARD FOR NS9750B datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS BROWN datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf