Micro Commercial Components (MCC) DL5250B-TP
DL5250B-TP picture photo
Mfg. Part Number
DL5250B-TP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 20V 500MW MINIMELF
Datasheet Download
DL5250B-TP.pdf
Availability of DL5250B-TP
QUANTITY
DL5250B-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of DL5250B-TP
Internal Part NumberEIS-DL5250B-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageMini MELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL5250B-TP
Related LinksDL525, DL5250B-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
DL5250B-TP Details Description
Related parts for DL5250B-TP
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.32M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050 SMD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SO datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 66MA 13 OHM TH datasheet.pdf
P1 CASSETTE TAPE VINYL .38 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 25W datasheet.pdf