Vishay/BCcomponents MCS04020C1150FE000
MCS04020C1150FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1150FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 115 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1150FE000.pdf
Availability of MCS04020C1150FE000
QUANTITY
MCS04020C1150FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1150FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1150FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1150FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1150FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1150FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1150FE000
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 3MHZ 8DBGA datasheet.pdf
RES SMD 162KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
FUSE MOD 375A 700V BLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf