Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116912R1000A14R
Y116912R1000A14R picture photo
Mfg. Part Number
Y116912R1000A14R
Brief Description
RES SMD 12.1 OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y116912R1000A14R.pdf
Availability of Y116912R1000A14R
QUANTITY
Y116912R1000A14R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116912R1000A14R
Internal Part NumberEIS-Y116912R1000A14R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116912R1000A14R
Y116912R1000A14R Details Description
Related parts for Y116912R1000A14R
LAMP MAGNIFIER 3 DIOPTER 60W datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 25POS .156 GRN datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
D-SUB HOOD 50P W/4-40 THUMBSCREW datasheet.pdf
TEST PLUG datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf