Vishay/Dale RNC60H1020BSRSL
RNC60H1020BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1020BSRSL
Brief Description
RES 102 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1020BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1020BSRSL
QUANTITY
RNC60H1020BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1020BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1020BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1020BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1020BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1020BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1020BSRSL
RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 180MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V U2J 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH PPS .6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.980" 3MM 2LD datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
PATCH CABLE 10M CAT6 PVC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf