TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R10-20P6-6106-LC
DL60R10-20P6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R10-20P6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN
Datasheet Download
DL60R10-20P6-6106-LC.pdf
Availability of DL60R10-20P6-6106-LC
QUANTITY
DL60R10-20P6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R10-20P6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R10-20P6-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-20
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R10-20P6-6106-LC
DL60R10-20P6-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R10-20P6-6106-LC
RES SMD 3.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.58M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K 257TAPS 8-MSOP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 92A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 910UH 107MA 31.5 OHM datasheet.pdf