TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R12-12PY-6106
DL60R12-12PY-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R12-12PY-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R12-12PY-6106.pdf
Availability of DL60R12-12PY-6106
QUANTITY
DL60R12-12PY-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R12-12PY-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R12-12PY-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R12-12PY-6106
Related LinksDL60R12-, DL60R12-12PY-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R12-12PY-6106 Details Description
Related parts for DL60R12-12PY-6106
SWITCH DIP SPST SEALED 3POS datasheet.pdf
IC CATV AMP MOD 870MHZ 440MA 7P datasheet.pdf
IC POWER AMP RF TO-272-16 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C, PWM Dimming 30mA Backlight 16-UMLP (3x3) datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 14POS datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
BOX S STEEL 15.75"L X 11.81"W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 3/16" datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf